Wykładziny dywanowe

           Możemy wybierać z wielu - jak nie z tysięcy stylów, faktur i kolorów wykładzin by stworzyć odpowiednią atmosferę i harmonię dla naszego domu czy firmy; w tym rozdziale opiszemy bardziej zalety wykładzin do użytku domowego zaś dla firm stworzymy osobny artykuł.Tak więc, wracając do rozważań nad atutami wykładzin istotną rolę odgrywa szeroki wachlarz możliwości przy ich wyborze, a jak wiemy wykładzina jest doskonałym elementem dekoracji naszych wnętrz. Ale to nie jedyne walory wykładzin. Kolejnym, który należy wymienić - jest jej wymierny wkład w utrzymaniu ciepła w pomieszczeniach i tym samym oszczędność energii. Wykładziny działają jak izolatory cieplne tworząc „ barierę cieplną”. A zgodzą się Państwo, że w naszym klimacie, a szczególnie podczas zimnej pory roku, to dość znaczący aspekt. To, w połączeniu z kolejnym atutem jakim jest komfort użytkowania i moment, gdy w godzinach porannych, wstając, nasze stopy nie dotykają zimnej podłogi, ale ciepłego i miękkiego podłoża sprawia, że wartość wykładzin znacznie pnie się w górę.

           Jeśli już jesteśmy przy komforcie – to dodajmy jeszcze bezpieczeństwo. Wykładzina jest idealnym rozwiązaniem dla łagodzenia naszych kroków, zmniejsza możliwość poślizgnięcia się i upadku oraz zminimalizuje ewentualne możliwe obrażenia i kontuzje jeśli takowe upadki nam się przytrafią :) Ochrona i bezpieczeństwo dla całej rodziny, a w szczególności naszych dzieci i osób w podeszłym wieku. No i tak nie dość, że bezpieczna, to jednocześnie podniesie jakość powietrza w naszym domowy zaciszu. Jak dotąd panowała błędna opinia, że to twarde powierzchnie są lepsze dla jakości powietrza w pomieszczeniach, a tymczasem z badań naukowych wynika, że to jednak wykładzina przyczynia się do jego oczyszczania poprzez wychwytywanie cząsteczek i unieruchamiania ich, co sprawia, iż potencjalne alergeny nie są ponownie dopuszczane do strefy oddychania. Troszkę więcej na ten temat pisaliśmy w rozdziale „Wykładzina dla alergików”. Kolejnym walorem wykładzin jest ich możliwość redukcji poziomu hałasu. To dość istotny element kiedy bierzemy pod uwagę nasze i wszystkich użytkowników samopoczucie w domu :) Zastosowanie wykładziny w pomieszczeniu zwiększa pochłanianie dźwięku i hałasu uderzeniowego. Więc, kiedy mamy dość aktywne dzieci w domu :) lub słyszymy kroki naszych sąsiadów z piętra niżej - warto wziąć pod uwagę montaż wykładziny :)

           Pamiętajmy jednak - mimo, iż korzyści z montażu wykładziny jest dużo, że ważnym czynnikiem przy jej zakupie jest odpowiednie dobranie wykładziny pod kątem użyteczności do odpowiednich pomieszczeń. Inną wykładzinę powinniśmy wybrać do pokoju dziecięcego – gdzie powinna być kolorowa, z krótkim włosem, by łatwo utrzymać czystość, a inną do sypialni, gdzie liczy się miękkość i harmonia kolorów, dobrana według Państwa gustu. Ale o tym jaką wykładzinę wybrać do różnych pomieszczeń opiszemy w innym artykule. Tak, więc rozważając, jaką wykładzinę kupić ,warto brać ten aspekt – użyteczności - pod uwagę, jeśli chcemy długo cieszyć się naszą wykładziną.