Wykładziny wełniane - zalety...

Wybór...naturalny...odnawialny...przyjazny dla środowiska...Od wieków wełna jest wykorzystywana do produkcji dywanów i wykładzin. Ceniona za ciepło, komfort, swoje piękno, trwałość oraz naturalność, a jej doskonałe właściwości zapewnią nam wysoką jakość, funkcjonalność zaś mnóstwo modnych odcieni i barw zapewni naszym wnętrzom piękny design oraz możliwość wielu kombinacji projektowych…                 

        Ze względu na swoje naturalne cechy wykładziny wełniane są antyalergiczne, wełna działa w nich jak filtr przechwytując ze strefy oddychania wiele typowych zanieczyszczeń takich jak pyłki, kurz, zarodniki grzybów, roztocza czy inne alergeny - po czym blokuje je w swojej strukturze powodując, że nie krążą one w powietrzu, co jednocześnie przekłada się na oczyszczenie naszego domowego środowiska. Cząsteczki brudu uwięzione są przez mikroskopijne wypukłości, które chronią zewnętrzną część wełny; trzeba je regularnie usuwać za pomocą zwykłego odkurzania lub profesjonalnego czyszczenia, dzięki któremu kontrolujemy narastanie źródła żywności np. dla roztoczy. Kolejną zaletą wykładzin wełnianych jest ich umiejętność absorbowania pary wodnej do 1/3 swojej wagi. Kiedy jest nadmiar wilgoci wełna ją absorbuje i magazynuje, a uwalnia kiedy atmosfera jest sucha, kiedy wilgotność w pomieszczeniu spada - wełna z powrotem rozprasza ją w powietrzu. Tym sposobem można nazwać wełnę buforem atmosferycznym.

        Wełna jest odnawialnym włóknem, dlatego też ma mniejszy wpływ na środowisko naturalne. Następną rzeczą, którą powinniśmy wymienić, to zdolność wełny do pochłaniania zapachów jak i jej naturalne zabezpieczenie włókien przed zabrudzeniami „lanoliny”, dzięki którym łatwiej nam utrzymać ją w czystości. Jak wiadomo, w odpowiednich warunkach wełna jest całkowicie biodegradowalna - ponieważ wełna składa się z łańcuchów naturalnych aminokwasów, które często nazywane są „cegiełkami życia”. Dodatkowym atutem może być fakt, iż wełna może być poddana w 100% recyklingowi. Odporność wykładzin wełnianych na ogień, to kolejny plus. Dzięki swoim właściwościom wełna ma wyższą temperaturę zapłonu. Zawdzięcza to wysokiej zawartości białka i wilgotności. Co to oznacza? Mniejsze prawdopodobieństwo zapłonu. Wełna charakteryzuje się niską emisją dymu i niskim rozprzestrzenianiem się płomienia, wełna nie topi się co znaczy, że nie wytwarza gazów toksycznych. Wykładziny z wełny są polecane do miejsc gdzie rygorystycznie wymagane są regulacje dotyczące palności. Dlatego też wykładziny wełniane można zobaczyć w samolotach czy statkach wycieczkowych.

     Powszechnie uznaje się, że wykładziny wełniane są drogie, owszem w momencie zakupu może się tak wydawać, pamiętajmy jednak, że są dużo bardziej trwałe od wykładzin syntetycznych i dłużej nam posłużą, a ten fakt sprawia, że biegiem czasu – w dłuższej perspektywie – stają się nawet tańsze od wykładzin syntetycznych. Wybierając wykładziny wełniane możemy być pewni, że przetrwają nam i cieszyć nas będą przez lata, a najlepszym sposobem na to żeby faktycznie tak się stało jest zapewnienie im okresowego profesjonalnego czyszczenia. Podczas wchłaniania pary wodnej wełna pęcznieje i łatwiej zrzuca cząsteczki brudu. Na rynku jest wiele produktów, odpowiednich płynów, szamponów do pielęgnacji wykładzin wełnianych.